Futbola rašanās un vēsturiskie fakti

Bieži vien saka, ka lai virzītos uz priekšu ir jāzina vēsture. Savas ģimenes, pilsētas vai novada un valsts vēsture. Tāpat noteikti būtu interesanti ieskatīties, kādi fakti un vēstures notikumi saista mums visiem iemīļoto sporta spēli futbolu. Iespējams, ka tas ir īpaši svarīgi tagad, kad pasauli pārņēmis Pasaules kausa futbolā 2018 drudzis. Tātad turpinājumā ieskatīsimies futbola rašanās notikumos.

Fakti par futbola rašanos

Angliski futbols ir football, kas tiešā tulkojumā nozīmē kājas un bumba. Līdz 1933. gadam futbola tā ari sauca – par kājbumbu. Sarunvalodā ieviesies vārds futene vai futenis. Nevienam jau vairs nav jāstāsta, bet tomēr – futbols ir komandu sporta veids ar divu komandu piedalīšanos. Uz laukuma katru komandu pārstāv 11 spēlētāji. Bieži vien futbols tiek saukts par populārāko sporta veidu pasaulē. To spēlē un tam līdzi jūt neticami daudz cilvēku.

Futbols radies 19. gs vidū Anglijā. 1863. gadā radītie futbola spēles noteikumi ir par pamatu futbolam, ko mēs pazīstam tagad mūsdienās.

To augstākajā pārvaldes līmenī vada FIFA. Kopš 1900. gada futbols ir pārstāvēts arī Olimpiskajās spēlēs. Futbola pašas prestižākās sacensības ir pasaules kauss, kas notiek ik pēc 4 gadiem. Un tieši šobrīd Krievijā notiek šis īpašais visu futbola fanu un spēlētāji gaidītais notikums. Tam līdzi seko visa pasaule. Par notikumu pavisam noteikti zina arī tie, kas neseko ikdienā līdzi šai spēlei.

Spēles noteikumi

Futbolu spēlē uz taisnstūra veida zāliena vai mākslīgā zāliena. Vārti novietoti katrā laukuma galā. Spēles galvenais mērķis katrai komandai, protams, ir gūt pēc iespējas vairāk vārtus. Vienīgais spēlētājs, kurš spēles laikā bumbai var pieskarties ar rokām, ir vārtsargs. Pārējie spēlētāji bumbai ar rokām var pieskarties tikai to izmetot no sānu auta vai novietojot to soda sitiena izpildīšanai. Bet spēlētāji bez ierobežojuma bumbas raidīšanai var izmantot pārējās ķermeņa daļas, tai skaitā galvu. Uzvar tā komanda, kas spēles laikā guvusi visvairāk vārtu. Ja pēc spēles laika beigām rezultāts ir vienāds, seko pagarinājums. Ja pagarinājuma laikā arī netiek noskaidrots uzvarētājs, tad seko soda sitienu sērija.